Blog Post

Read usefull post about our goods
Kalibracja rury PEX

Kalibracja rury PEX

2043

Kalibrowanie rurek PEX

Każda instalacja sanitarna czy grzewcza to system połączonych ze sobą elementów. Aby były one ze sobą właściwie spasowane, potrzebna jest precyzja. Pośpiech lub brak odpowiednich narzędzi mogą przynieść opłakany skutek w postaci nieszczelności. Uniknąć tego możemy m.in. dzięki odpowiedniej kalibracji.

Błąd zaniechania

Zdarza się, że w palących przypadkach działamy szybko, byle tylko wykonać pracę w terminie. W pośpiechu ignorujemy zabiegi, które mogą znacząco wpłynąć na efekt naszej pracy. Takich błędów w przypadku rurek PEX jest wiele. Począwszy od tego, że nie bierzemy pod uwagę faktu, że przy transporcie rurki przez długi czas są zwinięte, a ich odkształcenie może wpływać na późniejsze działanie. Niedopasowanie średnicy rurki względem łączenia może prowadzić do znacznych nieszczelności. Średnice obu elementów muszą być precyzyjne. Niekiedy obserwuje się działania polegające na siłowym wciśnięciu węższej rurki na złączkę. W konsekwencji rozchodzące się na krawędzi tworzywo może dalej się rozszerzać, powodując przeciek. Poważnym błędem jest również niedokładne ucięcie rurki, co prowadzi do uzyskania innego kąta niż 90 stopni. Wystarczą tępe nożyce czy użycie niewłaściwej piłki. Wtedy oprócz skosu powstają postrzępione krawędzie oraz wiórki, które mogą dostać się do instalacji i zakłócać jej pracę, np. blokując zawór termostatyczny.

Prosta droga do dokładności

Aby uniknąć błędów, a przy tym uzyskać optymalne łączenia należy skorzystać z kalibratora. Jego rolą jest usunięcie wszelkich resztek czy zadziorów, a przede wszystkim przywrócenie pierwotnego przekroju rury. Kalibratora używamy jeszcze przed nałożeniem rurki na złączkę. Sprawdzamy potrzebną nam średnicę, a następnie frezujemy wnętrze rurki dopasowując ją w ten sposób do łączenia. Ostrza kalibratora pomogą w dokładnym ucięciu pod kątem prostym, a powstała w ten sposób końcówka będzie wolna od zanieczyszczeń czy brudu.

Jaki powinien być dobry kalibrator?

Jak zawsze rynek udostępnia nam różne rodzaje kalibratorów. Na co zwrócić uwagę przy kupnie tego urządzenia? Dobrze jeśli jest wykonany z metalu. To w znacznym stopniu gwarancja solidności kalibratora. Jego konstrukcja powinna zabezpieczać ostrza i trzpień, aby nie stępiły się po wrzuceniu go do skrzynki z narzędziami. Dobrze gdy ostrza wykonane są z wysokiej jakości stali, co wydłuża ich żywotność i dokładność. Ważne, żeby były osadzone pod właściwym kątem, zapewniającym skuteczne skrawanie bez użycia znacznej siły. Przy większych średnicach (powyżej 25 mm) warto sprawdzić uchwyt do wiertarki. Powinien być odpowiednio dopasowany aby przy użyciu nie pojawiły się wibracje.

Najczęściej kupowane

 • RURA PEX/AL/PE 16X2 HYDROLAND
  RURA PEX/AL/PE 16X2 HYDROLAND
  2,33 zł
 • PEX NYPEL 16X1/2 GZ
  PEX NYPEL 16X1/2 GZ
  4,63 zł
 • RURA PEX/AL/PEX 16X2 DIAMOND
  RURA PEX/AL/PEX 16X2 DIAMOND
  2,83 zł
 • ZAWÓR KULOWY DO BATERII 1/2X3/8
  ZAWÓR KULOWY DO BATERII 1/2X3/8
  11,83 zł

Badź pierwszy

Wszystkie informacje

Ostatnie wpisy