Blog Post

Przeczytaj więcej wpisów
Jak wybrać odpowiedni rozdzielacz centralnego ogrzewania?

Jak wybrać odpowiedni rozdzielacz centralnego ogrzewania?

627

Centralne ogrzewanie jest nieodłącznym elementem domów i budynków mieszkalnych. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, konieczne jest zainstalowanie rozdzielacza centralnego ogrzewania, który umożliwia równomierne rozprowadzenie ciepła po całym obiekcie. Jednak wybór odpowiedniego rozdzielacza do instalacji centralnego ogrzewania może być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób niezaznajomionych z tematyką. W tym artykule przedstawimy kilka kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru rozdzielacza C.O do instalacji grzewczej.

Instalacja centralnego ogrzewania - co to takiego?

Instalacja centralnego ogrzewania, czyli, innymi słowy, instalacja grzewcza pozwala na ogrzewanie pomieszczeń w budynku przy pomocy różnych źródeł ciepła, takich jak np.:

 • kocioł gazowy,
 • kocioł na biomasę,
 • pompa ciepła.

Instalacja grzewcza składa się z różnych elementów, takich jak rury, grzejniki, podgrzewacze, rozdzielacze C. O, termostaty, zawory i pompy, które są połączone w jedną spójną sieć, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie ciepła w całym budynku. Instalacja grzewcza może działać na różne paliwa, w zależności od urządzeń grzewczych, preferencji użytkownika i dostępności surowców. Jej wybór i konfiguracja zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, izolacja termiczna, lokalizacja geograficzna i preferencje użytkowników.

Podział układów rozprowadzenia czynnika grzejnego

Rozprowadzanie czynnika grzewczego to proces, podczas którego woda trafia do grzejników instalacji grzewczej. To jeden z fundamentalnych elementów systemu ogrzewania.

Czynnik grzewczy, czyli zazwyczaj woda lub woda z dodatkiem glikolu, jest ogrzewana w kotle centralnego ogrzewania. Następnie dochodzi do rozdziału czynnika do poszczególnych rur, a z nich czynnik grzewczy trafia do rozdzielacza C. O., który kontroluje przepływ ciepłej wody do poszczególnych elementów grzewczych.

Właściwy rozdział czynnika grzejnego pozwala na efektywną pracę systemu ogrzewania. Obecnie stosuje się takie rozwiązania jak:

 • układ trójnikowy - w układzie trójnikowym, przewody grzewcze rozdzielają się na trzy odnogi, a każda z odnóg ma zawór regulujący przepływ ciepłej wody do grzejników.
 • układ rozdzielaczowy - to rodzaj układu rozprowadzania ciepła w systemach C. O., w których ciepła woda jest rozprowadzana z jednego punktu za pomocą rozdzielacza do poszczególnych grzejników lub podgrzewaczy. Wiele lat temu w systemach ogrzewania zaczęły dominować rozdzielacze układów rozdzielaczowych i trend ten utrzymuje się do dziś.
 • układ mieszany - to rodzaj układu rozprowadzania ciepła w systemach C.O., w którym ciepła woda z kotła grzewczego jest mieszana z chłodniejszą wodą powracającą z grzejników i innych elementów grzewczych. Mieszanie wody odbywa się w specjalnym mieszalniku, który umożliwia kontrolowanie temperatury wody w poszczególnych obiegach.

Rozdzielacz C. O. - co to jest?

Rozdzielacz C. O. to urządzenie, które umożliwia rozprowadzenie ciepłej wody z kotła lub innego źródła ciepła do poszczególnych grzejników lub podgrzewaczy w budynku. Rozdzielacz centralnego ogrzewania umożliwia kontrolowanie przepływu wody i temperatury w każdym z grzejników, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w całym budynku. Jest to ważny element centralnego ogrzewania, który wpływa na wydajność, ekonomiczność i komfort użytkowania systemu ogrzewania.

Rozdzielacz C. O. - przy jakich instalacjach centralnego ogrzewania jest wykorzystywany?

Rozdzielacze są stosowane w różnych rodzajach systemów ogrzewania, w tym w:

 1. Ogrzewaniu centralnym - rozdzielacze centralnego ogrzewania umożliwiają kontrolowanie przepływu wody i temperatury w każdym z grzejników lub podgrzewaczy w budynku.
 2. Ogrzewaniu podłogowym - rozdzielacze podłogowe w ogrzewaniu podłogowym umożliwiają równomierne rozprowadzenie ciepła w podłodze i umożliwiają kontrolowanie przepływu wody w każdym z obwodów podłogowych.
 3. Ogrzewaniu ścianowym - rozdzielacze w ogrzewaniu ścianowym umożliwiają kontrolowanie przepływu wody lub innych płynów grzewczych, które przepływają przez rurki w ścianie i umożliwiają równomierne rozprowadzenie ciepła.
 4. Ogrzewaniu elektrycznym - w ogrzewaniu elektrycznym rozdzielacze umożliwiają kontrolowanie przepływu prądu elektrycznego do poszczególnych grzejników lub paneli grzewczych.

W każdym przypadku rozdzielacz służy do kontroli przepływu ciepła lub energii i umożliwia dopasowanie temperatury do potrzeb użytkownika.

Podziały rozdzielaczy ze względu na liczbę obiegów grzewczych

Ze względu na liczbę obiegów grzewczych wyróżnia się dwa rodzaje rozdzielaczy:

 • rozdzielacze jednoobiegowe - rozdzielacz jednoobiegowy posiada tylko jeden obieg i służy do rozprowadzania ciepłej wody do wszystkich elementów grzewczych w budynku. Temperatura ciepła podawana na każdy z elementów grzewczych jest taka sama, co oznacza, że układ jednoobiegowy nie umożliwia regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
 • rozdzielacze wieloobiegowe - to rodzaj rozdzielacza stosowanego w systemach C.O., który umożliwia niezależną regulację temperatury w elementach grzewczych. W przeciwieństwie do rozdzielaczy jednoobiegowych, wieloobiegowe rozdzielacze posiadają kilka obiegów, co umożliwia regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach w budynku.

Z czego składa się rozdzielacz C.O.?

Rozdzielacz centralnego ogrzewania (CO) składa się z kilku ważnych elementów, które zapewniają jego poprawne funkcjonowanie. Oto najważniejsze z nich:

 1. Korpus rozdzielacza: jest to główny element rozdzielacza, który składa się z rur i zaworów. W korpusie rozdzielacza przepływa gorąca woda z kotła, a następnie jest ona rozdzielana do poszczególnych obiegów.
 2. Zawory termostatyczne: znajdują się na poszczególnych gałęziach rozdzielacza i umożliwiają kontrolowanie przepływu wody do poszczególnych obiegów. Zawory te pozwalają na ustawienie różnych temperatur w różnych pomieszczeniach, co umożliwia lepszą kontrolę nad systemem ogrzewania.
 3. Manometr: służy do pomiaru ciśnienia w obiegu, co pozwala na kontrolowanie poprawnego funkcjonowania instalacji.
 4. Kran odlewowo-napełniający: umożliwia uzupełnianie wody w instalacji i odpowietrzenie jej w momencie napełniania.
 5. Filtry: służą do oczyszczania wody z zanieczyszczeń, co chroni instalację przed uszkodzeniami i przedłuża jej żywotność.
 6. Termometry: umożliwiają pomiar temperatury na poszczególnych gałęziach rozdzielacza.

Wszystkie te elementy składają się na funkcjonalny i bezpieczny rozdzielacz centralnego ogrzewania, który jest niezbędny w każdej instalacji tego typu.

Układ rozdzielaczowy - idealny do ogrzewania podłogowego, ogrzewania płaszczyznowego i innych systemów C.O.

Przy instalacji ogrzewania podłogowego, ogrzewania płaszczyznowego i innych systemów ogrzewania układ rozdzielaczowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak z kilku różnych przyczyn:

 1. Bezpieczeństwo: Układ rozdzielaczowy jest bezpieczny, ponieważ przepływ ciepłej wody do poszczególnych elementów grzewczych jest kontrolowany za pomocą zaworów termostatycznych lub zaworów kulowych. Dzięki temu można kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i zapobiec przegrzaniu lub przegrzaniu się elementów grzewczych.
 2. Skuteczność: Układ rozdzielaczowy jest skuteczny, ponieważ umożliwia równomierne rozprowadzanie ciepła w całym budynku. Dzięki temu można uzyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniach, zmniejszyć koszty ogrzewania i zminimalizować ryzyko wyregulowania instalacji.
 3. Łatwość montażu: Układ rozdzielaczowy jest stosunkowo łatwy do zamontowania, ponieważ wymaga mniejszej ilości połączeń niż układy jedno- lub dwururowe. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia usterek w przyszłości i zapewnić niezawodną pracę systemu.
 4. Oszczędność energii: Układ rozdzielaczowy pozwala na oszczędność energii i zachowanie wydajności systemu ogrzewania, ponieważ umożliwia kontrolowanie przepływu ciepłej wody do poszczególnych elementów grzewczych. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii i tym samym obniżyć koszty ogrzewania.
 5. Łatwość regulacji: Układ rozdzielaczowy reguluje temperaturę czynnika zasilającego w poszczególnych pomieszczeniach do potrzeb użytkowników. Dzięki temu można uzyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniach i zapewnić użytkownikom maksymalny komfort.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest to jeden z najbardziej popularnych i bezpiecznych sposobów rozprowadzania ciepła w systemach centralnego ogrzewania.

Rozdzielacz w systemie ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę?

W przypadku rozdzielaczy podłogowych Wybierając rozdzielacz do ogrzewania podłogowego, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Oto niektóre z nich:

 1. Liczba gałęzi: dobry rozdzielacz powinien mieć tyle gałęzi, ile jest stref ogrzewanych w budynku. Każda strefa powinna być podłączona do oddzielnej gałęzi, co umożliwi niezależną kontrolę temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
 2. Liczba zaworów regulacyjnych: dobry rozdzielacz powinien mieć zawory regulacyjne dla każdej gałęzi, co umożliwi precyzyjne ustawienie temperatury w poszczególnych strefach.
 3. Wytrzymałość materiałów: rozdzielacz powinien być wykonany z trwałych i odpornych materiałów, które zapewnią długą żywotność urządzenia.
 4. Łatwość w montażu i obsłudze: rozdzielacz powinien być łatwy w montażu i obsłudze, co umożliwi szybką i skuteczną regulację systemu ogrzewania.
 5. Zgodność z normami: rozdzielacz powinien być zgodny z odpowiednimi normami i przepisami, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników oraz skuteczne działanie systemu ogrzewania.
 6. Producent: warto wybierać rozdzielacze od renomowanych producentów, którzy oferują wysoką jakość i gwarancję na swoje produkty.
 7. Możliwość regulacji temperatury: dobry rozdzielacz powinien umożliwiać regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, co pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu.
 8. Odpowiedni rozmiar: rozdzielacz powinien być dobrany do wielkości i mocy kotła, aby zapewnić odpowiedni przepływ wody i skuteczne ogrzewanie pomieszczeń.

Wybór odpowiedniego rozdzielacza do ogrzewania podłogowego jest kluczowy dla skutecznego i bezpiecznego działania całego systemu. Dlatego warto zwrócić uwagę na powyższe elementy podczas wyboru odpowiedniego rozdzielacza.

Kalkulator doboru ogrzewania podłogowego w instalacji C.O.

Kalkulator doboru ogrzewania to narzędzie, które umożliwia obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla danego budynku oraz dobór odpowiedniego systemu ogrzewania. Kalkulatory te są zwykle dostępne online i pozwalają na podanie wielu parametrów dotyczących budynku, takich jak jego powierzchnia, izolacja termiczna, rodzaj ogrzewania, liczba pomieszczeń, itp.

Na podstawie podanych parametrów, kalkulator doboru ogrzewania dokonuje obliczeń i wybiera najlepszy system ogrzewania oraz dobiera odpowiednie urządzenia i elementy instalacji, takie jak kotły, grzejniki, rury, pompy ciepła, itp. Kalkulatory doboru ogrzewania pomagają w dokładnym oszacowaniu kosztów inwestycji oraz wybór optymalnego systemu ogrzewania z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników.

Jak wybrać najlepszy rozdzielacz C.O?

Wybierając odpowiedni rozdzielacz centralnego ogrzewania, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Są to m.in. liczba gałęzi, liczba zaworów regulacyjnych, wytrzymałość materiałów, łatwość w montażu i obsłudze, zgodność z normami, producent, możliwość regulacji temperatury oraz dobór odpowiedniego rozmiaru. Ważne jest również, aby dobór rozdzielacza był dokonywany przez doświadczonego projektanta lub specjalistę z branży, który dokładnie przeanalizuje warunki budynku i zaprojektuje instalację w sposób bezpieczny i efektywny.

Sekcja FAQ

Czy rozdzielacze instalacyjne i rozdzielacze ogrzewania podłogowego to to samo?

Nie, rozdzielacz instalacyjny to ogólny termin odnoszący się do urządzenia służącego do kontrolowania przepływu płynów w różnego rodzaju instalacjach hydraulicznych i sanitarnych, w tym w instalacjach ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, klimatyzacji oraz wody i kanalizacji.

Co to jest kolektor zasilający?

Kolektor zasilający to element instalacji centralnego ogrzewania, który służy do połączenia źródła ciepła (np. kotła) z rozdzielaczem centralnego ogrzewania. Kolektor ten jest zazwyczaj umieszczony przy źródle ciepła i składa się z kilku lub kilkunastu otworów, do których podłączane są przewody doprowadzające wodę do rozdzielacza.

Komentarze (0)

Brak komentarzy
Tylko zalogowani i zarejestrowani klienci mogą dodawać komentarze